Gdzie kupic ETF na uran? Opinie + analiza

Gdzie kupic ETF na uran? Opinie + analiza

Niestety incydenty takie jak wybuch w Czarnobylu spowodowany przegrzaniem reaktora lub trzęsienie ziemi w japońskiej Fukushimie, które również doprowadziły do wybuchu, nie tworzą dobrej opinii na temat uranu. Wydarzenia te sprawiły, że surowiec znalazł się na językach całego świata, protesty przeciwko tego typu źródłom energii, spowodowały, że, notowania uranu mocno ucierpiały. Dlatego nasuwa się pytanie, jaka jest przyszłość omawianego pierwiastka? Świeżo po incydencie w Fukushimie, ceny uranu spadły do tak niskich notowań, że jego wydobycie stało się po prostu nieopłacalne, gdyż koszty były wyższe, niż cena samego surowca. Musisz jednak pamiętać, że, każdy skrajny pesymizm na rynku, oznacza wyczerpanie potencjału do dalszych spadków. Energia atomowa to najczystsza, najwydajniejsza, najtańsza i najbezpieczniejsza energia, więc trudno sobie wyobrazić scenariusz w którym, z niej całkowicie rezygnujemy.

Pojedyncze nowe projekty posiadają ogrzewania podłogowe, a stare domy czasem tylko kominki. Niemal wszystkie duże miasta w Europie mierzą się z tym wyzwaniem. W Portugalii stare licencje, które były już wydane, nie tracą ważności.

Wybierz opcję ‘Kup & Stakuj’, dzięki której zgromadzisz kredyty wydobywcze. Im więcej kredytów posiadasz, tym większe masz szanse na wydobycie bitcoinów. Rozpocznij staking jak tylko odpowiadająca mu funkcja zostanie włączona.

  • Podobnie jak Global X Uranium ETF (URA) inwestuje w spółki wydobywcze.
  • Nic dziwnego, że nie potrzeba dużo uranu, aby zasilać elektrownie atomowe.
  • Jak wiadomo, najlepsi inwestorzy kupują aktywa, gdy ich sytuacja wygląda źle, a nie w okresie ich popularności.

Produkcja niższa od popytu nie jest niczym nowym na rynku uranu – ta tendencja utrzymuje się nieprzerwanie od początku lat 90. Ubiegłego wieku, choć wydobycie surowca zaczęło gwałtownie rosnąć przed 2010 r., co obrazuje poniższy wykres. Kontrakty CFD są złożonymi fellow gubernator blasts kristi noem za wynajem covid run rampant instrumentami finansowymi, które wykorzystują dźwignię finansową. Wiążą się ze znacznym ryzykiem utraty kapitału, ponieważ ceny mogą gwałtownie zmienić się na niekorzyść klienta i będzie on musiał dokonać dalszych płatności, aby utrzymać otwarte pozycje.

ETF nr 2 – VanEck Vectors Uranium+Nuclear Energy ETF – ekspozycja na całą branżę energetyki jądrowej

W międzyczasie, rozpoczyna się sezon publikacji wyników finansowych za trzeci kwartał, a w centrum uwagi pozostają ceny energii. Poniżej te i inne wieści ze świata finansów, które warto znać, aby dobrze rozpocząć nowy tydzień. Inwestowanie w zagraniczne akcje i ETF-y może być problemem dla inwestorów, którzy nie mają takiej możliwości u swojego brokera. Rozwiązaniem mogą być kontrakty CFD na akcje czy ETF-y.

Powyższa sytuacja sprawi, że na przestrzeni kilku najbliższych lat (naszym zdaniem będzie to 1,5-2 lata) ceny uranu wzrosną o %. Pamiętajmy, że akcje spółek wydobywczych reagują mocniej niż ceny surowców (np. ceny BHP Biliton w odniesieniu do metali przemysłowych). Dlatego też % wzrostu ceny uranu może przełożyć się na 3- lub 4-krotny wzrost notowań producentów. W przypadku Kazachstanu, uran obecny jest w roztworze pozyskiwanym poprzez wpompowywanie wody z dodatkami chemicznymi do skał. Dzięki temu Kazachstan może pochwalić się najniższymi kosztami produkcji uranu na świecie, jednak wydobycie nie jest rentowne przy cenie 20 dolarów za funt. Póki co, Kazachstan zdecydował się ograniczyć wydobycie o 10%.

Jest właścicielem kopalni Olympic Dam, która dostarcza na rynek 6%światowej produkcji uranu. Przedsiębiorstwo zajmuje się również wydobywaniem węgla,miedzi, żelaza i ropy naftowej. Prowadzi nastroje omicron poprawiają się na początku wielkiego tygodnia kopalnie w Australii, Ameryce Północnej iPołudniowej, Trynidadzie i Tobago, Wielkiej Brytanii i Algierii. BHP nieustannie się rozwija iposzukuje nowych możliwości wydobywczych.

  • Energetyka atomowa wraca do łask, świadczyć mogą o tym chociażby plany Polski, która chce wybudować aż trzy elektrownie jądrowe.
  • Świeżo po incydencie w Fukushimie, ceny uranu spadły do tak niskich notowań, że jego wydobycie stało się po prostu nieopłacalne, gdyż koszty były wyższe, niż cena samego surowca.
  • Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa, przejrzystości i kontroli inwestorów nad ich środkami.

Z kolei eToro udostępnia ponad 250 funduszy ETF, w tym te związane z rynkiem amerykańskim, oraz zapewnia funkcje takie jak copy trading i social trading. Uran to ciężki, silnie radioaktywny pierwiastek izotopowy, wykorzystywany jako paliwo jądrowe. Obecnie jego podstawowym przeznaczeniem jest produkcja energii elektrycznej. Jako paliwo napędzające statki kosmiczne czy w przemyśle zbrojeniowym – do produkcji amunicji. Tym samym można wysnuć tezę, iż inwestowanie w firmy zajmujące się wydobyciem uranu będą w długim terminie działaniem przynoszącym zyski. Zastanawiając się nad samą formą inwestowania, warto zastanowić się nad ETF-ami na uran.

Horizons Global Uranium Index ETF (HURA)

Jednak mogą zdarzać się błędy i z tego tytułu nie ponosimy odpowiedzialności. Co jednak może dziwić, nie znajdziemy w ich ofercie, CFD na uran. Możemy jedynie zainwestować w instrument ETF CFD – przykładowo broker XTB udostępnia instrument, którego wartość bazuje na cenie rynkowej Global X Uranium ETF. Wówczas podaż uranu była ograniczana, a popyt wzrastał. Wbrew pozorom w Warszawie nie ma dużo nieruchomości luksusowych, tj. Czekamy z niecierpliwością na kolejną wieżę, bo Złota 44 i Cosmopolitan są zagospodarowane i tu już na rynku wtórnym zawierane są transakcje, a ceny osiągają nawet 100 tys.

Co to jest Bitcoin Minetrix?

Powraca zatem powiedzenie, że „najlepszym sposobem na niskie ceny, są niskie ceny”. Nawet Japonia ogłosiła, że zamierza wznowić działalność 2/3 swoich reaktorów. 5 największych komponentów indeksu ma łącznie 51% udziałów dow jones industrial average konsoliduje w strukturze gospodarstwa w funduszu. Dla indeksu kluczowe jest jak zachowają się akcje Cameco oraz produktu z ekspozycją na rynek uranu, czyli Sprott Physical. ETF-y (z ang. Exchange Traded Fund) to fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie.

Nie powinno zatem nikogo dziwić to, że uran — obok m.in. Metali szlachetnych — jest postrzegany jako surowiec, w który warto inwestować szczególnie w długim horyzoncie czasowym. Wszystko wskazuje na to, że w długoterminowej perspektywie inwestycje w ten pierwiastek mogą cechować się wysoką stopą zwrotu. Inwestując w fundusze ETF na uran, zyskujesz dostęp do zróżnicowanej i szerokiej gamy inwestycji, co przekłada się na obniżone ryzyko.

Inwestor nie musi się więc martwić, że będzie musiał dostarczyć, albo odebrać dużą ilość uranu. Ze względu na nikłe zainteresowanie kontraktami terminowymi z pewnością nie dziwi, że nie ma opcji na uran. Kazatomprom zajmuje się poszukiwaniem, wydobyciem, przetworzeniem oraz sprzedażą uranu.

Rola inteligentnych kontraktów

ETF śledzący indeks MVIS Global Uranium & Nuclear Energy pozwala na inwestycję w całą branżę energii jądrowej. Dotyczy to nie tylko wydobycia i przetwarzania uranu, ale także produkcji paliwa jądrowego czy obsługi elektrowni. Fundusz inwestuje w globalne spółki, a około 1/4 zarządzanych aktywów to akcje firm ze Stanów Zjednoczonych.

Jak nietrudno się domyślić, na cenę uranu wpływ ma relacja popytu do podaży. Jest to kazachska spółka, której akcje można nabyć m.in. Jak nietrudno się domyślić jest to firma, która działa w Kazachstanie. Głównym rejonem działalności jest południe tego kraju. Wynika to z tego, że to właśnie tam zlokalizowane są największe kopalnie, które odpowiadają za ponad 70% produkcji w Kazachstanie. Do pierwszej grupy należy ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel, miedź, uran oraz ruda żelaza natomiast do drugiej soja, ryż, kawa oraz pszenica.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że stopień korelacji pomiędzy notowaniami samego surowca a spółkami, których działalność jest z nim powiązana, nie musi być zadowalający, ani tym bardziej łatwy do przewidzenia. Szczególnie że przedsiębiorstwa, które można zaliczyć do „uranowych” tak naprawdę należą do różnych branż. Znając podstawowe cechy uranu, warto zastanowić się nad tym do czego w praktyce jest on wykorzystywany i jak kształtuje się struktura popytu na ten surowiec. Uran wykorzystywany jest przede wszystkim w energetyce jądrowej – najcenniejszy jest w nim izotop 235U, który jest wykorzystywany jako materiał rozszczepialny w reaktorach jądrowych. Silnie promieniotwórczy izotop 235U stanowi jednak mniej niż 1% składu naturalnego uranu, co jest zbyt małą wartością do większości zastosowań energetycznych. Najniższe koszty wydobycia uranu wynoszą więcej niż obecna cena surowca.

Podczas wyboru platformy należy wziąć pod uwagę nie tylko dostępność poszczególnych instrumentów finansowych. Podjęcie decyzji w tym zakresie powinno uwzględniać m.in. Także takie czynniki jak wysokość prowizji od transakcji oraz wygoda podczas codziennego korzystania z aplikacji. DEGIRO to również popularna platforma brokerska, która oferuje dostęp do różnych instrumentów finansowych, w tym ETF-ów związanych z uranem.

To co dostajemy w zamian za cenę 100 tys. zł za m kw.?

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 67% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków. Jeżeli rozumiesz branżę wydobycia uranu, jak i ryzyko wiążące się z inwestowaniem w nią, warto dokładnie poznać charakterystykę wybranego instrumentu i zestawić go z innymi ETF-ami. Najbardziej oczywistym sposobem inwestowania w uran byłaby inwestycja na rynku spot. Jednakże, rynek ten charakteryzuje się dość niską płynnością, więc nie jest to tak proste jak w przypadku innych surowców, takich jak złoto czy srebro.